ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Jest to zespół objawów, które wynikają z kompresji ( ucisku ) nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Każdego roku 1 na 1000 osób doświadcza tego problemu. Najczęściej dotyczy to osób w wieku 40-50 lat, jednak może pojawić się w każdym wieku. Częściej, 2-3 razy cierpią na nią kobiety niż mężczyźni. Zespół cieśni nadgarstka jest powszechnie występującym zjawiskiem u osób wykonujących manualną pracę, tak więc nadużywanie ręki może wywoływać zmiany w strukturach kanału nadgarstka i prowadzić do cieśni nadgarstka.
Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?
- Mrowienie. Pojawia się mrowienie lub pieczenie w części lub całości obszaru dłoni oznaczonym kolorem na rysunku. Najczęściej jest to pierwszy objaw rozwoju dolegliwości. Zwykle pierwsze oznaki pojawiają się w obszarze palców wskazującego i środkowego.
- Ból, może występować w tym samym obszarze co mrowienie, może przenosić się do przedramienia.
- Drętwienie palca/palców lub części dłoni, może się rozwinąć jeśli warunki w kanale nadgarstka stają się gorsze.
- Suchość skóry w obszarze palców
- Słabość niektórych mięśni palców i/lub kciuka występuje w ciężkich przypadkach. Może to objawić się problemami z chwytaniem przedmiotów i ostatecznie prowadzić do zaniku mięśni podstawy kciuka
Symptomy u różnych osób mogą być nieco odmienne, łagodniejsze lub cięższe. Mogą dotyczyć jednej lub obu rąk. Na początku objawy pojawiają się i znikają. Typowe jest to, że odczuwanie objawów może być większe w nocy, dolegliwości mogą przerywać spanie.Podniesienie ręki lub jej zwieszenie może złagodzić chwilowo objawy. Również potrząsanie może przynieść ulgę. Ciągłe utrzymywanie się objawów wskazuje na występowanie poważnej dolegliwości.
Co powoduje zespół cieśni nadgarstka?
- W większości przypadków nie jest jasne występowanie zespołu cieśni nadgarstka. Uważa się jednak, że już niewielkie zmiany w ścięgnach i/lub innych strukturach przechodzących przez kanał nadgarstka, wywołane stanem zapalnym mogą do niego prowadzić. Mogą one spowodować wzrost ciśnienia w tunelu nadgarstka co w konsekwencji prowadzi do kompresji i ograniczenia dopływu krwi do nerwu. W rezultacie dochodzi do zaburzenia pracy nerwu pośrodkowego i pojawienia się objawów.
- Geny mogą odgrywać pewną rolę. Wydaje się, że istnieje genetyczny czynnik dziedziczenia, zaobserwowano, że u 1 na 4 osób z zespołem cieśni nadgarstka, ktoś z bliskiej rodziny również ma lub miał tą chorobę.
- Stany zapalne stawów kości nadgarstka, również RZS, czy złamania mogą prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka.
- Różne inne stany mają wpływ na występowanie zespołu cieśni nadgarstka, np.: ciąża, otyłość, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, menopauza, inne rzadkie choroby, i efekt uboczny zażywania niektórych leków. Niektóre z wymienionych czynników mogą powodować zatrzymywanie wody co prowadzi do obrzęków, a to może być przyczyna kompresji nerwu w kanale nadgarstka.
- Rzadkimi przyczynami są torbiele, narośla i obrzęki pochodzące ze ścięgien lub naczyń krwionośnych przechodzących przez kanał nadgarstka.
Możliwości leczenia zespołu cieśni nadgarstka
Wskazówki
Staraj się nie nadużywać nadgarstka przez nadmierne ściskanie, chwytanie, itp. Jeśli masz nadwagę, utrata kilku kilogramów może dużo pomóc. W celu złagodzenia bólu możesz sięgnąć po środki przeciwbólowe. Jeżeli pojawienie się objawów zespołu cieśni nadgarstka jest wynikiem innych ogólnych dolegliwości zdrowotnych (np. RZS), to leczenie ich może pomóc.
Opcja bez potrzeby leczenia
W 1 na 4 przypadków objawy ustępują bez leczenia w ciągu roku. (W 2 na 3 przypadkach zespołu cieśni nadgarstka występującego u kobiet w czasie ciąży, objawy ustępują po urodzeniu dziecka). Więc jeśli objawy są łagodne istnieje możliwość szybkiego samowyleczenia. Ustąpienie objawów jest najbardziej prawdopodobne u osób poniżej 30 roku życia.
Orteza nadgarstka
Specjalna orteza nadgarstka jest bardzo często zalecana jako pierwszy etap leczenia. Spełnia ona możliwość utrzymania ręki w neutralnej pozycji, dzięki której unikamy wywierania zbędnych sił na struktury kanału nadgarstka. Stosowana przez kilka tygodni może rozwiązać problem. Noszenie ortezy może być nieco kłopotliwe w ciągu dnia, często stosowanie jej tylko w nocy wystarcza aby złagodzić objawy.
Ostrzyknięcia steroidowe
Podanie sterydów w pobliżu kanału nadgarstka łagodzi objawy w 3 na 4 przypadkach. U niektórych osób objawy mogą powrócić, jednak około połowa leczonych w ten sposób w ciągu następnego roku nie ma powrotu dolegliwości.
Operacja
Często wykonuje się prosty zabieg, którego celem jest wycięcie części więzadeł w celu zwiększenia światła kanału nadgarstka i obniżenia w nim ciśnienia. Ten zabieg zazwyczaj eliminuje problem. Po operacji przez kilka dni nie będziesz zdolny do pracy rękoma i pozostanie Ci niewielka blizna.
Rehabilitacja