STABILIZACJA KOŃCZYNY DOLNEJ
Trenig stabilizacyjny kończyny dolnej nie najlepszym sposobem zapobiegania kontuzjom: skręceni kostki, zerwanie więzadeł pobocznych (strzałkowego i piszczelowego), zerwanie więzadeł krzyżowych, innym urazom spowodowanym dysbalansem mięśniowym. Wiele badań naukowych potwierdza skuteczność ćwiczeń stabilizacyjnych: sześciotygodniowy trenig piłkarzy zdecydowanie poprawił ich koordynacje (Tropp & Askling 1984; Gaun et al. 1998), zapobiegł urazom, które mogły wystąpić w śród piłkarzy (Tropp et al. 1985), pięciotygodniowy trening motoryczny na sensorach równowagi poprawił znacznie sprawność rugbystów (Waddington et al. 1999). Trening sensomotoryczny poprawia prawidłowy „odruch” napięcia mięśni kulszowo-goleniowych (Ihara & Nakayama 1986). Również u osób, które mają zwyrodnienie stawu kolanowego stwierdzono zmniejszoną stabilizację tego stawu (Wegener et al. 1997).
- Stanie na jednej nodze z drugą zgiętą w kolanie, gdzie kolano jest na wysokości lub powyżej stawu biodrowego. Taką pozycję utrzymujemy przynajmniej 10 sekund.
- J.w. tylko, że zgiętą nogą wykonujemy ruchy wyprostu i zgięcia. Cały czas koncentrując się na odpowiedniej stabilizacji kończyny nieruchomej oraz tułowia.
- J.w. nogą zgiętą wykonujemy odwiedzenie horyzontalne.
- Stajemy na jednej nodze z ręką uniesioną po tej samej stronie. Zbliżamy łokieć do kolana. W tym ćwiczeniu dodatkowo angażujemy mięśnie skośne brzucha.
- Jaskółka. Ważne by noga uniesiona była przedłużeniem tułowia w linii. Ręce uniesione prostopadle. Pozycję utrzymujemy nie mniej niż 10 sekund.
- Stanie na jednej nodze z drugą zgiętą w kolanie, gdzie kolano jest na wysokości lub powyżej stawu biodrowego. Wykonujemy wznos obu rąk jednocześnie do góry.
- Stanie na jednej nodze z drugą zgiętą w kolanie, gdzie kolano jest na wysokości lub powyżej stawu biodrowego. W rękach trzymamy małą piłkę lekarską i wykonujemu naprzemienne skręty tułowia.
- Stanie obunóż na trenerze równowagi. Napinamy mięśnie tułowia oraz nóg i utrzymujemy stabilną pozycję nie krócej niż 10 sekund.
- Stanie jednonóż na trenerze równowagi z drugim kolanem uniesionym na wysokość biodra. Ręce odwiedzione na wysokość barków. Wykonujemy wznos ramion i powrót do pozycji wyjściowej.
- Stanie jednonóż na trenerze równowagi z drugim kolanem uniesionym na wysokość biodra. Wykonujemy wyprost w stawie kolanowym i powrót do pozycji wyjściowej.
- Pozycja Planka przodem. Ręce podparte na łokciach zgiętych pod kątem 900 pionowo pod barkami. Nogi: jedna podparta na palcach, druga uniesiona. Pamiętamy o napięciu mięśni brzucha i trzymaniu prostych pleców.
- Klęk prosty na piłce rehabilitacyjnej. Utrzymujemy pozycję niemniej niż 10 sekund.
- Leżenie tyłem stopy oparte na piłce rehabilitacyjnej, ręce wzdłuż tułowia podparte na podłodze. Wykonujemy uniesienie jednej nogi 10 cm nad piłkę, utrzymujemy pozycję nie krócej niż 10 sekund.