ZESPÓŁ POWIĘZIOWY – PRZYKURCZ MIĘŚNI VOLKMANA
Przykurcz niedokrwienny, przykurcz Volkmana, Zespół Volkmana, Przykurcz ischemiczny – występuje na skutek pourazowego niedokrwienia kończyny prowadząc co prowadzi do martwicy mięśni i nerwów. Występuje u 4,7% dzieci po złamaniu nadkłykciowym kości ramiennej. Może wystąpić po następujących urazach: złamanie nadkłykciowe kości ramiennej, złamanie kości przedramion, złamania na poziomie nadgarstka, stłuczenia w okolicy łokcia, ucisku opatrunku gipsowego. W kończynie dolnej może występować podobny wachlarz symptomów.
Objawy
Ból, białe zabarwienie skóry, wynikające z niedokrwienia prowadzące do obumierania mięśni, trudno wyczuwalne tętno. Już po 6 godz. Ustania krążenia dochodzi do zastąpienia mięśni tkanką łączną. W późniejszym etapie dochodzi do przykurczu z powodu uszkodzenia nerwów, zarówno rdzeniowych jak i układu współczulnego. Możliwe jest pojawienie się obrzęku, który przez zwiększenie objętości krwi i wzrostu ciśnienia żylnego.
Leczenie
Leczenie zespołu Volkmana powinno wiązać się z natychmiastowym usunięciem jego przyczyn – najczęściej poprzez zabieg chirurgiczny. W następnej kolejności będziemy stosować fizjoterapię.
Utrwalony przykurcz Volkmana charakteryzuje się:
- Typowym zniekształceniem dłoni – zgięcie dłoniowe nadgarstka, zgięcie palców
- Nieruchomy, ustawiony w przywiedzeniu i zgięciu kciuk
- Przedramię ustawione w pronacji
- Próba korekcji zwiększa przykurcz zgięciowy palców
- Zaburzeniami troficznymi skóry
- Możliwe zaburzenia czucia w obrębie uszkodzonych nerwów.
Fizjoterapia
- Wysokie ułożenie, aktywne ruchy ( zapobieganie obrzękowm)
- Indywidualnie dobra „praca z blizną” – mobilizacja, masaż poprzeczny, kinesiotaping
- Ćwiczenie poprawiające zakres ruchu w stawach
- Ćwiczenia rozciągające, poizometryczna relaksacja
- Ćwiczenia izometryczne, wzmacniające